Jeden z najwybitniejszych rosyjskich prozaików XX wieku. 

 

 

          Michaił Afanasjewicz Bułhakow

     1891-1940

 

 

 

 Rozmiar 1 Mb
  Galeria Flash

Do najważniejszych jego utworów należą:

 

Mistrz i Małgorzata – najwybitniejsza powieść Bułhakowa i jedno z najważniejszych dzieł literatury światowej. Bogactwo wątków oraz płaszczyzn fabularnych. Akcja rozgrywa się równocześnie w perspektywie realistycznej oraz fantastycznej, ociera się też o metafizykę. Przedstawia obraz socjalistycznej Moskwy, do której przybywa Woland wraz ze swą świtą. Goście nie z tego świata dezorganizują życie w zbiurokratyzowanej, skorumpowanej i pełnej paradoksów dnia codziennego radzieckiej stolicy. To także historia miłosna – opowieść o dwójce zakochanych – Małgorzacie i jej ukochanym – pisarzu zamkniętym przez władze w zakładzie dla psychicznie chorych. W powieść wpleciono fragmenty dzieła mistrza – historii o Chrystusie, przedstawionym bardziej jako człowiek niż Bóg, oraz Piłacie. W końcowych partiach powieści wątki się zazębiają i następuje ich zamknięcie. Mistrzostwa literackiego Bułhakowa dowodzi fakt, że potrafił on harmonijnie połączyć w jednym dziele tak rozmaite aspekty, jak: realizm z baśniowością i fantastyką, aktualność i współczesność z historią, żart i dowcip z tragizmem i powagą, liryzm z naturalizmem. Powieść idealnie wpisuje się w koncepcję „dzieła otwartego” – możliwa jest bowiem mnogość interpretacji jego treści.

 

Biała gwardia – powieść, w której pisarz próbuje naświetlić nieco losy rosyjskiej inteligencji podczas rewolucji październikowej i po niej. Dramatyczne obrazy wojenne pokazano na przykładzie rodziny zamieszkałej w Kijowie. Dzieło niejednoznaczne – autor usiłuje przedstawić w nim motywację ludzi, którzy nie poparli rewolucji.

 

Życie pana Moliera – Bułhakow interesował się także życiem wielkich twórców literatury i teatru. Szczególnie urzekł go Molier. W sztuce Życie pana Moliera opisał on egzystencję twórcy nierozumianego przez współczesnych, którego losy zależą od humorów władcy-tyrana (czytelna alegoria do biografii samego Bułhakowa).

 

Psie serce – powieść oparta na oryginalnym i interesującym pomyśle fabularnym. Pies, któremu pewien naukowiec wszczepia ludzkie organy przejmuje cechy ich wcześniejszego właściciela – staje się zatem alkoholikiem, złodziejem i prędko zamienia życie profesora w koszmar. Autor analizuje negatywne zjawiska społeczne, wskazuje, iż za dobrymi hasłami stoją niejednokrotnie prymitywizm i chamstwo.

 

 

 

 

         
       
         
         
         
         
         
         
         
         

powrót

 

Strona główna    Wirtualne wycieczki    Panoramy sferyczne    Fotografia tradycyjna    Kontakt